fa-art

Recenzja: Katarzyna Szopa o Glossolaliach w FA-arcie

Październik 2, 2013

W ostatnim numerze czasopisma FA-art [1-2 (91-92) 2013] można przeczytać recenzję Glossolaliów autorstwa Katarzyny Szopy.

Szopa o książce Fetlińskiej pisze między innymi:

„Poetka wodzi za nos językowych smakoszy fałszywą etymologią, niedokładnością translacji, wielością powracających cytatów; dopuszcza się również mieszania języków, popisując się tym samym erudycją, która jest przecież zwodniczą pozą, powtarzaniem zasłyszanych i wyrwanych z kontekstu fraz. Przy czym nasączanie języka wielością znaczeń to świadoma strategia poetycka autorki, która sprzeciwia się iluzorycznej wizji przezroczystości języka. Wybór Fetlińskiej jest oczywisty: decyduje się ona podążać ścieżką wiodącą przez poezję gęstwiny, odsuwając na bok myśl o drodze zmierzającej przez pustkowie, podobnie jak czyni to wielu autorów spod znaku „poezji lingwizującej”, czy tej odznaczającej się szczególną językową nadświadomością (albo i nadwrażliwością).”

Całość recenzji pt. „W walce z chórem obcych głosów” można znaleźć w FA-arcie, który do kupienia jest w salonach sieci Empik, Kolporter i Ruch. Czasopismo można zamówić również poprzez stronę internetową:

[Strona FA-art]

Tagi: ,